Brusinka: netradiční drobné ovoce do zahrady
Na keřích postupně dozrávají červené bobule. Brusinka nezklame ani pěstitele v horských oblastech, většina odrůd ve vyšších polohách prospívá lépe.
Brusinka, brusnice, nebo klikva?
Různé názvy a vlastně i různé odrůdy. Brusinka obecná (pravá) má latinské jméno Vaccinium vitis – idaea (někdy také Rhodococcus vitis – idaea), brusnici klikvu najdete pod názvem Vaccinium macrocarpon. Obě stálezelené odrůdy jsou blízké příbuzné borůvky.
Pěstování drobného ovoce, jako je rybíz či angrešt, zná většina zahrádkářů. V posledních letech ale přibývá i pěstitelů rozmanitých druhů netradičního ovoce – borůvek, kamčatského zimolezu, aronie – a mezi tím si oblibu získává i odolná brusinka.
Keříky odrůd brusinek plodící po obvodu rostliny se lépe sklízejí a plody také lépe dozrávají
Častěji se v zahradách pro sběr plodů pěstuje brusinka pravá, poskytující až dvě úrody ročně. Dobře prospívá od nížin až do nadmořských výšek nad tisíc metrů. Některé z nově vyšlechtěných odrůd se uplatní hlavně v horských oblastech s dlouhotrvající sněhovou pokrývkou.
Keříky brusinek dosahují výšky do třiceti centimetrů a rozrůstají se obvyklepoléhavě do jednoho metru šířky. Většinou jsou samosprašné i cizosprašné, větší bobule (vyšší výnosy) zajišťuje opylení cizím pylem.
Místo na slunci, nebo ve stínu?
Původní druhy brusinek pochází z chudých písčitých či rašelinitých a kyselých půd. Odrůdy vyšlechtěné pro pěstování v zahradách mají půdní nároky stejné, vyžadují však slunečná stanoviště s dostatečně vlhkou zeminou.
Oproti borůvkám mají brusinky nároky na vodu nižší, ale přeschnutí nebo dlouhodobé sucho jim neprospívá. V suchých oblastech přivítají pravidelnou zálivku (bude-li dešťovou vodou, tím lépe). Mělký kořenový systém brusinek uchráníte i vrstvou nastýlky vhodným materiálem.
Prověřené odrůdy
Na trhu je dostupná odrůda ‘Koralle’. Jedná se o středně ranou, vůbec nejčastěji pěstovanou brusinku s vysokým výnosem – z rostliny získáte asi dvě stě gramů plodů. V oblastech do sedmi s
Runo Bielawskie’ je pozdnější odrůda s tmavšími plody. Je méně úrodná, chutí se nevyrovná výše uvedené odrůdě, ale je pěkná jako okrasný keřík do vřesoviště. Listy jsou lesklé, sytě zelené a zoubkované. Dá se ovšem zpracovat do sirupů a marmelád stejně dobře jako jiné odrůdy.
Red Pearl’ se rychle rozrůstá podzemními výhonky a vytvoří v krátké době souvislý koberec. Je velmi dekorativní, bohužel méně plodná, ale velmi chutná. Kvete také dvakrát do roka, ale ve vyšších polohách se druhá úroda většinou opozdí natolik, že nedozrává.